Track League Results 1st May 2015

Results of the first  universalcyclescentre.co.uk Track League event of 2015, on Friday May 1st.

Next Track League Friday 15th May 2015 – Enter here or on the day

Youth 4 lap scratch

1 Ben Turner Oldfield/Paul Milnes
2 Chris Durham Lincsquad
3 Adam Jarps Hetton Hawks
4 Euan Crehan Dinnington RC
5 Felicity Gledhill Sportcity Velo
6 Jake Hellewell Lincsquad
7 Stephen Jones Knottingley Velo
8 Matthew Walsh Lincsquad
9 Rebecca Jones Knottingley Velo

Senior 10 lap scratch

1 Julian Pearson Team Moda/Anon
2 David Bolland Claycross RT
3 David Brearley Team Vertex
4 Martin Smith Chesterfield Cours
5 Guy Cook Chesterfield Cours
6 Mark Robbins Scun Poly CC

Youth Handicap

1 Matt Walsh Lincsquad
2 Ben Turner Oldfield/Paul Milnes
3 Chris Durham Lincsquad
4 Adam Jarps Hetton Hawks
5 Euan Crehan Dinnington RC
6 Felicity Gledhill sportcity Velo
7 Stephen Jones Knottingley Velo
8 Jake Hellewell Lincsquad
9 Rebecca Jones Knottingley Velo

Senior B Devil

1 Mark Turner Dinnington RC
2 Neil Stainthorpe Scunthorpe Poly CC
3 Tony Pearson  Scunthorpe Poly CC
4 Anthony Jones Knottingley Velo
5 Robbie Sturdy VC Lincoln
6 Dave Park Scunthorpe Poly CC

Senior A Devil

1 Julian Pearson Team Moda/Anon
2 David Brearley Team Vertex
3 David Bolland Claycross RT
4 Martin Smith Chesterfield Cours
5 Mark Robbins Scunthorpe Poly CC
6 Joseph Weston Cottingham Cours

Youth Handicap Devil

1 Ben Turner Oldfield/Paul Milnes
2 Chris Durham Lincsquad
3 Adam Jarps Hetton Hawks
4 Euan Crehan Dinnington RC
5 Felicity Gledhill Sportcity Velo
6 Stephen Jones Knottingley Velo
7 Jake Hellewell Lincsquad
8 Rebecca Jones Knottingley Velo
9 Matt Walsh Lincsquad

8 Lap Block Handicap

1 Julian Pearson Team Moda
2 David Bolland Claycross RT
3 David Brearley Team Vertex
4 Mark Love Tuxford Clarion
5 Martin Smith Chesterfield Cours
6 Neil Stainthorpe Scunthorpe Poly CC

Youth Sprint 1

1 Chris Durham Lincsquad
2 Ben Turner Oldfield/Paul Milnes
3 Adam Jarps Hetton Hawks

Youth Sprint 2

1 Felicity Gledhill Sportcity Velo
2 Euan Crehan Dinnington RC

Youth Sprint 3

1 Stephen Jones Knottingley Velo
2 Jake Hellewell Lincsquad

Youth Sprint 4

1 Matt Walsh Lincsquad
2 Rebecca Jones Knottingley Velo

Senior 20 Lap Scratch

1 Julian Pearson Team Moda
2 David Brearley Team Vertex
3 David Bolland Claycross RT
4 Guy Cook Chesterfield Cours
5 Ben Turner Oldfield/Paul Milnes
6 Martin Smith Chesterfield Cours

Well done to all those who took part, and see you on the 15th!