Category Archives: Track League

Track League Results 19th June 2015

Results of the Scunthorpe Poly / universalcyclecentre.co.uk Track League 5 on 19/06/2015

Youth 4 lap Scratch

1 Luke Hind Bolsover & District CC
2 Tilly Guiney Squadra Donne
3 Felicity Gledhill Sportscity Velo
4 Charlotte Gibson Sportscity Velo
5 Max Poole Bikebox
6 Euan Crehan Dinnington RC
7 Matthew Walsh Lincsquad
8 Joe Waterfield Clifton CC
9 Jake Hellewell Lincsquad

Senior 6K Scratch

1 Max Williamson Bikebox
2 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
3 Richard Baldwin Cottingham Cours
4 David Brearley Team Vertex
5 Martin Smith Chesterfield Cours
6 Gavin Daley VC Lincoln

Senior Devil

1 Max Williamson Bikebox
2 David Brearley Team Vertex
3 Josh Dunham Team Swift
4 Martin Smith Chesterfield Cours
5 Thomas Jones G4 Acre RT
6 Guy Cooke Chesterfield Cours

Youth 4 Lap Handicap

1 Max Poole Bikebox
2 Euan Crehan Dinnington RC
3 Luke Hind Bolsover & District CC
4 Tilly Guiney Squadra Donne
5 Charlotte Gibson Sportscity Velo
6 Felicity Gledhill Sportscity Velo
7 Matthew Walsh Lincsquad
8 Joe Waterfield Clifton CC
9 Jake Hellewell Lincsquad

Senior B 5K Points Race

1 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
2 Christopher Durham Lincsquad
3 Colin Payne VC Lincoln
4 Nathan Peace
5 John Hind Bolsover & District CC
6 Mick Fairest Bolsover & District CC

Senior A 6K Points Race

1 David Brearley Team Vertex
2 Gavin Daley VC Lincoln
3 Max Williamson Bikebox
4 Richard Baldwin Cottingham Cours
5 Martin Smith Chesterfield Cours
6 Josh Dunham Team Swift

Youth Handicap Devil

1 Felicity Gledhill Sportscity Velo
2 Max Poole Bikebox
3 Tilly Guiney Squadra Donne
4 Euan Crehan Dinnington RC
5 Joe Waterfield Clifton CC
6 Matthew Walsh Lincsquad
7 Charlotte Gibson Sportscity Velo
8 Luke Hind Bolsover & District CC

Senior 4K Block Handicap

1 Victoria Hood Team Jadan
2 Max Williamson Bikebox
3 Martin Smith Chesterfield Cours
4 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
5 David Brearley Team Vertex
6 Richard Baldwin Cottingham Cours

Youth 1 Lap Sprint 1

1 Felicity Gledhill Sportscity Velo
2 Tilly Guiney Squadra Donne
3 Charlotte Gibson Sportscity Velo

Youth 1 Lap Sprint 2

1 Luke Hind Bolsover & District CC
2 Euan Crehan Dinnington RC
3 Max Poole Bikebox

Youth 1 Lap Sprint 3

1 Matthew Walsh Lincsquad
2 Joe Waterfield Clifton CC

Senior 10 mile Scratch

1 Max Williamson Bikebox
2 Martin Smith Chesterfield Cours
3 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
4 David Brearley Team Vertex
5 Richard Baldwin Cottingham Cours
6 Guy Cooke Chesterfield Cours

Track League Results 12/06/2015

Results of Scunthorpe Poly / universalcyclescentre.co.uk Track League 12/06/2015

Youth 4 Lap Scratch

1 Luke Hind Bolsover & District CC
2 Euan Crehan Dinnington RC
3 Felicity Gledhill Sportscity Velo
4 Erik Green Lincsquad
5 Carter Howe Heanor Clarion
6 Stephen Jones Knottingly Velo
7 Matthew Walsh Lincsquad
8 Joe Waterfield Clifton CC
9 Liam Moore Lincsquad
10 Henry Binns BBM

Senior B 8 Lap Scratch

1 Jason Kierman St Ives
2 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
3 Mark Turner Dinnington RC
4 Christopher Dunham Lincsquad
5 Anthony Pearson Scunthorpe Poly CC
6 Paul Jones Ellmore RT

Senior A 10 Lap Scratch

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 Max Williamson Bikebox
3 David Bolland Claycross RT
4 John Brearley City RC Hull
5 Charlie Renshaw Bikebox
6 David Brearley Team Vertex

Youth 4 Lap Handicap

1 Erik Green Lincsquad
2 Joe Waterfield Clifton CC
3 Felicity Gledhill Sportscity Velo
4 Matthew Walsh Lincsquad
5 Luke Hind Bolsover & District CC
6 Euan Crehan Dinnington RC
7 Carter Howe Heanor Clarion
8 Henry Binns BBM
9 Liam Moore Lincsquad

Senior B 5K Points Race

1 Jason Kierman St Ives
2 Neal Hunt Flextech Ettridge Cycles
3 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
4 Christopher Dunham Lincsquad
5 Brenden Atkinson Thurcroft CC
6 Mark Minting Dinnington RC

Senior A 6K Points Race

1 David Bolland Claycross RT
2 Julian Pearson Team Moda Anon
3 Max Williamson Bikebox
4 John Brearley City RC Hull
5 Martin Smith Chesterfield Cours
6 Guy Cooke Chesterfield Cours

Youth Handicap Points Race

1 Joe Waterfield Clifton CC
2 Felicity Gledhill Sportscity Velo
3 Matthew Walsh Lincsquad
4 Luke Hind Bolsover & District CC
5 Henry Binns BBM
6 Erik Green Lincsquad
7 Stephen Jones Knottingly Velo
8 Carter Howe Heanor Clarion
9 Euan Crehan Dinnington RC
10 Liam Moore Lincsquad

Senior 4K Block Handicap

1 Victoria Hood Team Jadan
2 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
3 Neal Hunt Flextech Ettridge Cycles
4 Jason Kierman St Ives
5 Mark Turner Dinnington RC
6 Mick Fairest Bolsover & District CC

Youth D 1 Lap Sprint

1 Joe Waterfield Clifton CC
2 Henry Binns BBM
3 Liam Moore Lincsquad

Youth A/B 1 Lap Sprint

1 Felicity Gledhill Sportscity Velo
2 Erik Green Lincsquad
3 Euan Crehan Dinnington RC
4 Carter Howe Heanor Clarion
5 Matthew Walsh Lincsquad

Youth A 1 Lap Sprint

1 Luke Hind Bolsover & District CC
2 Stephen Jones Knottingly Velo

Senior 10 mile Scratch

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 Max Williamson Bikebox
3 David Brearley Team Vertex
4 Jason Kierman St Ives
5 Charlie Renshaw Dinnington RC
6 David Bolland Claycross RT

Results from Scunthorpe Poly Track League 29th May 2015

Youth 1 Lap TT

1 Alex Ridehalgh Speedflex RT 37.8
2 Jordan Reed K.C.A 39.0
3 Luke Hind Bolsover & District CC 39.81
4 Adam Jarps Hetton Hawks 43.26
5 Max Poole Bikebox 44.08
6 Erik Green Lincsquad 44.5
7 Euan Crehan Dinnington 44.75
8 Carter Howe Heanor Clarion 45.1
9 Mathew Walsh Lincsquad 46.13
10 Joe Waterfield Clifton CC 49.29
11 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride 54.4
12 Henry Binns B.B.M 56.25

Senior B 8 Lap Scratch

1 Andrew Bean Strada Sport
2 Mark Turner Dinnington
3 Ken Roesner Lichfield City CC
4 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
5 Neil Stainthorpe Scunthorpe Poly CC
6 Anthony Pearson Scunthorpe Poly CC

Senior A 10 Lap Scratch

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 John Brearley CRC Hull
3 Max Williamson Bikebox
4 Jamie Ridehalgh Speedflex RT
5 Kieran Simcox Bikebox
6 Mark Robbins Scunthorpe Poly CC

Youth 4 Lap Handicap

1 Alex Ridehalgh Speedflex RT
2 Jordan Reed K.C.A
3 Adam Jarps Hetton Hawks
4 Luke Hind Bolsover & District CC
5 Carter Howe Heanor Clarion
6 Euan Crehan Dinnington
7 Mathew Walsh Lincsquad
8 Joe Waterfield Clifton CC
9 Erik Green Lincsquad
10 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride
11 Max Poole Bikebox
12 Henry Binns B.B.M

Senior B Devil

1 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
2 Andrew Bean Strada Sport
3 Mark Turner Dinnington
4 Ken Roesner Lichfield City CC
5 David Hampshire Scunthorpe Poly CC
6 Neil Stainthorpe Scunthorpe Poly CC

Senior A Devil

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 Max Williamson Bikebox
3 John Brearley CRC Hull
4 Kieran Simcox Bikebox
5 David Brearley Team Vertex
6 Andy Leverton VC St Raphael

Youth Handicap Devil

1 Jordan Reed K.C.A
2 Luke Hind Bolsover & District CC
3 Adam Jarps Hetton Hawks
4 Max Poole Bikebox
5 Euan Crehan Dinnington
6 Mathew Walsh Lincsquad
7 Erik Green Lincsquad
8 Carter Howe Heanor Clarion
9 Joe Waterfield Clifton CC
10 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride
11 Alex Ridehalgh Speedflex RT
12 Henry Binns B.B.M

Senior 8 Lap Block Handicap

1 Neal Hunt Flextech Ettridge Cycles
2 Andrew Bean Strada Sport
3 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
4 Mark Turner Dinnington
5 Anthony Pearson Scunthorpe Poly CC
6 Robert Stanley

Youth 1 Lap Sprint 1

1 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride
2 Joe Waterfield Clifton CC
3 Henry Binns B.B.M

Youth 1 Lap Sprint 2

1 Max Poole Bikebox
2 Euan Crehan Dinnington
3 Carter Howe Heanor Clarion
4 Erik Green Lincsquad
5 Mathew Walsh Lincsquad

Youth 1 Lap Sprint 3

1 Alex Ridehalgh Speedflex RT
2 Jordan Reed K.C.A
3 Luke Hind Bolsover & District CC
4 Adam Jarps Hetton Hawks

Senior 30 Lap Scratch

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 Max Williamson Bikebox
3 David Brearley Team Vertex
4 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
5 Kieran Simcox Bikebox
6 Jamie Ridehalgh Speedflex

Track League 2015

For 2015 we are organising  10 open Friday Night track meetings.

The events are all eligible for licence category points for placing in the first six in scratch events over 3km which is generally most of the races.

Events will be on the BC website and can be pre-entered on line or by post, or entry on the day £15 senior £10 youth. It is cheaper to pre enter, £12 & £8.

The track is booked for every Friday so it will be available for organised training sessions with the derny, when no event on.

Other track availability is still to be finalised with the new management team for the site.

Calendar of events :

MAY
1st Fri Track
4th Mon Track Trophy Meet
15th Fri Track
17th Sun Track Youth BC league
29th Fri Track

JUNE
12th Fri Track
19th Fri Track

JULY
10th Fri Track
17th Fri Track

AUGUST
7th Fri Track
21st Fri Track

SEPTEMBER
4th Fri Track