Category Archives: Results

Track League Results 19th June 2015

Results of the Scunthorpe Poly / universalcyclecentre.co.uk Track League 5 on 19/06/2015

Youth 4 lap Scratch

1 Luke Hind Bolsover & District CC
2 Tilly Guiney Squadra Donne
3 Felicity Gledhill Sportscity Velo
4 Charlotte Gibson Sportscity Velo
5 Max Poole Bikebox
6 Euan Crehan Dinnington RC
7 Matthew Walsh Lincsquad
8 Joe Waterfield Clifton CC
9 Jake Hellewell Lincsquad

Senior 6K Scratch

1 Max Williamson Bikebox
2 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
3 Richard Baldwin Cottingham Cours
4 David Brearley Team Vertex
5 Martin Smith Chesterfield Cours
6 Gavin Daley VC Lincoln

Senior Devil

1 Max Williamson Bikebox
2 David Brearley Team Vertex
3 Josh Dunham Team Swift
4 Martin Smith Chesterfield Cours
5 Thomas Jones G4 Acre RT
6 Guy Cooke Chesterfield Cours

Youth 4 Lap Handicap

1 Max Poole Bikebox
2 Euan Crehan Dinnington RC
3 Luke Hind Bolsover & District CC
4 Tilly Guiney Squadra Donne
5 Charlotte Gibson Sportscity Velo
6 Felicity Gledhill Sportscity Velo
7 Matthew Walsh Lincsquad
8 Joe Waterfield Clifton CC
9 Jake Hellewell Lincsquad

Senior B 5K Points Race

1 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
2 Christopher Durham Lincsquad
3 Colin Payne VC Lincoln
4 Nathan Peace
5 John Hind Bolsover & District CC
6 Mick Fairest Bolsover & District CC

Senior A 6K Points Race

1 David Brearley Team Vertex
2 Gavin Daley VC Lincoln
3 Max Williamson Bikebox
4 Richard Baldwin Cottingham Cours
5 Martin Smith Chesterfield Cours
6 Josh Dunham Team Swift

Youth Handicap Devil

1 Felicity Gledhill Sportscity Velo
2 Max Poole Bikebox
3 Tilly Guiney Squadra Donne
4 Euan Crehan Dinnington RC
5 Joe Waterfield Clifton CC
6 Matthew Walsh Lincsquad
7 Charlotte Gibson Sportscity Velo
8 Luke Hind Bolsover & District CC

Senior 4K Block Handicap

1 Victoria Hood Team Jadan
2 Max Williamson Bikebox
3 Martin Smith Chesterfield Cours
4 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
5 David Brearley Team Vertex
6 Richard Baldwin Cottingham Cours

Youth 1 Lap Sprint 1

1 Felicity Gledhill Sportscity Velo
2 Tilly Guiney Squadra Donne
3 Charlotte Gibson Sportscity Velo

Youth 1 Lap Sprint 2

1 Luke Hind Bolsover & District CC
2 Euan Crehan Dinnington RC
3 Max Poole Bikebox

Youth 1 Lap Sprint 3

1 Matthew Walsh Lincsquad
2 Joe Waterfield Clifton CC

Senior 10 mile Scratch

1 Max Williamson Bikebox
2 Martin Smith Chesterfield Cours
3 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
4 David Brearley Team Vertex
5 Richard Baldwin Cottingham Cours
6 Guy Cooke Chesterfield Cours

Blyton Circuit Races 17/06/2015 Results

On the windy exposed Blyton circuit the field was well spread out. A small group of 6 riders merged together after catching Tobias Barlett who had been out on is own for 7 laps. This group shed two riders with 5 two go but were joined by Max Williamson (Bikebox) who had attacked from the main group & chased alone for 9 laps to join the group on the last lap.

This was a sterling effort which came to no avail, as whilst jocking for the sprint Max colided with Oliver Swan (G4 Acre RT) for them both to hit the deck with 500m to go, both re mounted to finish the race but missed out on the main places.

Olivers team mate Jonathan Bridge comfortable took the sprint from what was left of the group.

Dainiel Featherstone & Joel Candy (both Andy Moore Auto Centre Team) who where dropped from this group managed to hold of the chase group to take 5th & 6th spot with their team mate Adam Turner  leading in the chase group.

Seniors
1 Jonathan Bridge G4 Acre
2 Tobias Bartlett BDCC
3 Mark Yale VC Revolution
4 Oliver Swan G4 Acre
5 Daniel Featherstone Andy Moore Auto RT
6 Joel Candy Andy Moore Auto RT
7 Adam Turner Andy Moore Auto RT
8 Richard Moore Squadra RT
9 Brian Fleming VC Lincoln
10 Xavier Scott Andy Moore Auto RT
11 Charlie Renshaw Bikebox
12 Callum Lawson Team Performance
Youth A, B
1 Liam Hindmarsh Team Performance
2 Kieran Hotson Flextech RT
3 Jasper Fray Squadra RT
4 Jamie Tune Bikebox
5 Will Beech Notts Clarion
6 Isabel Darvill VC Lincoln
7 Joseph Law Doncaster Whs
8 Euan Crehan Dinnington RC
9 Alice Standish VC Lincoln
10 Molly-May Parkinson VC Lincoln
11 Evelyn Oldale Worksop Whs
12 Sophie Hindmarsh Dinnington RC
Youth C, D, E
1 Rory Standish VC Lincoln
2 Finley Bass Newark Castle
3 Tyler Green Doncaster Whs
4 Noah Scott-Wright Featherstone RC
5 Leo Bass Newark Castle
6 Henry Binns BDM
7 Ethan Bishop Bolsover & District CC
8 Oliver Oldale Worksop Whs
9 Ffion Law Doncaster Whs

Blyton Circuit Races 6th June 2015 Results

On a breezy afternoon at the Blyton Motor racing circuit, Harry Browning (Witham Wheelers) took the win from Mark Yale (VC Revolution) and John Johnston (Matlock CC). In the Youths race, it was James Armstrong who emerged victorious. Well done to all the riders!

1 Harry Browning Witham Wheelers
2 Mark Yale VC Revolution
3 John Johnston Matlock CC
4 Adam Turner Andy Moore Auto Centres RT
5 Charlie Renshaw Bikebox
6 Callum Lawson Team Performance
7 Joel Candy Andy Moore Auto Centres RT
8 Richard Baldwin Cottingham Couriers
9 Phil Malt VC Lincoln
10 Jack Clay Matlock CC
11 Daniel Featherstone Andy Moore Auto Centres RT
12 Alexander Speirs Bikebox
13 Matt Hindmarsh Dinnington RC
14 Liam Hindmarsh Team Performance
15 Christopher Statham Matlock CC
16 Mark Cotton Ellmore Factory Racing
17 Andy Moore Andy Moore Auto Centres RT
18 Victoria Hood Team Jadan

Youth A and B

1 James Armstrong VC Lincoln
2 Liam Hindmarsh Team Performance
3 Jasper Frary Squadra RT
4 Luke O’Connell East Bradford CC
5 Joseph Law Doncaster Whs
6 Alice Standish VC Lincoln

Blyton Circuit Race Series 3rd June 2015 Results

Results of the Blyton Circuit Races for 3rd June 2015, with wins for David Shackleton, Liam Hindmarsh and Rory Standish.

Seniors

1 David Shackleton Arctic Northwave
2 David Bolland Claycross RT
3 Tom Mazzone Polypipe CT
4 Charlie Renshaw Bikebox
5 Neil Hunt Flextech Ettridge Cycles
6 David Brearley Team Vertex
7 Max Williamson Bikebox
8 Joseph White G4 Acre RT
9 Adam Turner Andy Moore Auto Centre
10 Joel Candy Bolsover & District CC

Youth A, B

1 Liam Hindmarsh Andy Moore Auto Centre
2 James Armstrong VC Lincoln
3 Kieran Hotson Flextech Ettridge Cycles
4 Luke Hind Bolsover & District CC
5 Joeph Law Doncaster Whs
6 Euan Crehan Dinnington RC
7 Isabel Darvill VC Lincoln
8 Molly-May Parkinson VC Lincoln
9 Evelyn Oldale Worksop Whs

Youth C, D, E

1 Rory Standish VC Lincoln
2 Alexander Armstrong VC Lincoln
3 Noah Scott-Wright Featherstone RC
4 Tyler Green Doncaster Whs
5 Henry Binns BBM
6 Ffion Law Doncaster Whs

Results from Scunthorpe Poly Track League 29th May 2015

Youth 1 Lap TT

1 Alex Ridehalgh Speedflex RT 37.8
2 Jordan Reed K.C.A 39.0
3 Luke Hind Bolsover & District CC 39.81
4 Adam Jarps Hetton Hawks 43.26
5 Max Poole Bikebox 44.08
6 Erik Green Lincsquad 44.5
7 Euan Crehan Dinnington 44.75
8 Carter Howe Heanor Clarion 45.1
9 Mathew Walsh Lincsquad 46.13
10 Joe Waterfield Clifton CC 49.29
11 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride 54.4
12 Henry Binns B.B.M 56.25

Senior B 8 Lap Scratch

1 Andrew Bean Strada Sport
2 Mark Turner Dinnington
3 Ken Roesner Lichfield City CC
4 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
5 Neil Stainthorpe Scunthorpe Poly CC
6 Anthony Pearson Scunthorpe Poly CC

Senior A 10 Lap Scratch

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 John Brearley CRC Hull
3 Max Williamson Bikebox
4 Jamie Ridehalgh Speedflex RT
5 Kieran Simcox Bikebox
6 Mark Robbins Scunthorpe Poly CC

Youth 4 Lap Handicap

1 Alex Ridehalgh Speedflex RT
2 Jordan Reed K.C.A
3 Adam Jarps Hetton Hawks
4 Luke Hind Bolsover & District CC
5 Carter Howe Heanor Clarion
6 Euan Crehan Dinnington
7 Mathew Walsh Lincsquad
8 Joe Waterfield Clifton CC
9 Erik Green Lincsquad
10 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride
11 Max Poole Bikebox
12 Henry Binns B.B.M

Senior B Devil

1 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
2 Andrew Bean Strada Sport
3 Mark Turner Dinnington
4 Ken Roesner Lichfield City CC
5 David Hampshire Scunthorpe Poly CC
6 Neil Stainthorpe Scunthorpe Poly CC

Senior A Devil

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 Max Williamson Bikebox
3 John Brearley CRC Hull
4 Kieran Simcox Bikebox
5 David Brearley Team Vertex
6 Andy Leverton VC St Raphael

Youth Handicap Devil

1 Jordan Reed K.C.A
2 Luke Hind Bolsover & District CC
3 Adam Jarps Hetton Hawks
4 Max Poole Bikebox
5 Euan Crehan Dinnington
6 Mathew Walsh Lincsquad
7 Erik Green Lincsquad
8 Carter Howe Heanor Clarion
9 Joe Waterfield Clifton CC
10 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride
11 Alex Ridehalgh Speedflex RT
12 Henry Binns B.B.M

Senior 8 Lap Block Handicap

1 Neal Hunt Flextech Ettridge Cycles
2 Andrew Bean Strada Sport
3 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
4 Mark Turner Dinnington
5 Anthony Pearson Scunthorpe Poly CC
6 Robert Stanley

Youth 1 Lap Sprint 1

1 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride
2 Joe Waterfield Clifton CC
3 Henry Binns B.B.M

Youth 1 Lap Sprint 2

1 Max Poole Bikebox
2 Euan Crehan Dinnington
3 Carter Howe Heanor Clarion
4 Erik Green Lincsquad
5 Mathew Walsh Lincsquad

Youth 1 Lap Sprint 3

1 Alex Ridehalgh Speedflex RT
2 Jordan Reed K.C.A
3 Luke Hind Bolsover & District CC
4 Adam Jarps Hetton Hawks

Senior 30 Lap Scratch

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 Max Williamson Bikebox
3 David Brearley Team Vertex
4 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
5 Kieran Simcox Bikebox
6 Jamie Ridehalgh Speedflex

LRRA 10 mile TT Champs

Saturday morning saw the Lincolnshire 10 mile champs held on the C10/9 course near Skegness.

Despite a strong cross wind blowing across the course it turned out to be a fast day for the riders, with the Championship Record being broken on two occasions and the top 5 riders all inside 21 minutes.

Poly riders Rich Walker and Rich Robinson managed 4th and 5th respectively, separated by just a second. Some really close racing this year, and we could have really done with a 3rd counter for the team!!

Top 5

1. Alex Coleman Arrow Cycles RT 20:25 (Championship Record)
2. Neil Palmer Spalding CC 20:27
3. Ian Dalton Cherry Valley RT 20:43
4. Rich Walker Scunthorpe Poly CC 20:45
5. Rich Robinson Scunthorpe Poly CC 20:46

Full result here

So close for Walker at Barton Open 10

Scunthorpe Poly’s time trial duo Rich Walker and Rich Robinson were in time trial action again at the weekend at Barton Wheelers Open 10 mile Time Trial held on Saturday 9th May 2015.

On a blustery afternoon, the rain cleared and the course dried up for 56 strong field of riders.

First off for Poly was Rich Robinson, number 10 at 14:10 posting a time of 21:35, eventually good enough for 5th place.

But the talking point of the afternoon came after the rest of the top seeds had finished.

Off number 40 at 14:40 Walker had posted a rapid time of 21:20, but missed out on the win by just one second from Ian Dalton (Cherry Valley RT) 21:19, tying for second place with two other riders! Never has a race been so close.

1st Ian Dalton Cherry Valley RT 21:19
2nd= Rich Walker Scunthorpe Poly CC 21:20
2nd= Andrew Askwith Bridlington CC 21:20
2nd= Robbie Krygsman Team Swift 21:20
5th Rich Robinson Scunthorpe Poly CC 21:35

Full result available here

Blyton Circuit Races Event 1 Results – 6th May 2015

The first Blyton Circuit Race of the season promoted by Scunthorpe Poly CC was held in blustery conditions at the Blyton Race Track. Results below.

Next event 20th May 2015 – enter in advance here.

Seniors

1 David Bolland Clay Cross RT
2 Liam Foster Arrow Cycles
3 Johnathan Bridge G4 Acre RT
4 Oliver Swan G4 Acre RT
5 Kieran Simcox Bike Box
6 Ryan Davis Sportclub Kuota
7 David Brearley Team Vetex
8 Adam Turner Andy Moore Auto Centre RT
9 Rob Webster Arrow Cycles
10 Joe White G4 Acre RT
11 Max Williamson Bike Box
12 Bryan Fleming VC Lincon
13 Callum Lawson Andy Moore Auto Centre RT
14 Neal Hunt Flextech Ettridge Cycles
15 Charlie Renshaw Bike Box
16 Andrew Shaw Out of the Saddle
17 Ian Russell Arrow Cycles
18 Mark Scoffin Team Cystic Fibrosis
19 Julian Grommet Squadra RT
20 Steve Wakefield Lindsey Rds
21 Sam Burman Team WNT
22 Robbie Sturdy VC Lincon

Youth A,B

1 Liam Hindmarsh Andy Moore Auto Centre RT
2 Kieran Hotson Flextech Ettridge Cycles
3 Christopher Durham Lincsquad
4 Jasper Frary Squadra RT
5 Luke Hind Bolsover & District CC
6 Joe Law Doncaster Whs
7 Will Beech Nottigham Clarion
8 Euan Crehan Dinnington RC
9 Alice Standish VC Lincoln
10 Carter Howe Heanor Clarion
11 Evelyn Oldale Worksop Whs CC
12 Molly-May Parkinson Lincoln velo

Youth C,D,E

1 Rory Standish VC Lincoln
2 Noah Scott-Wright Featherstone RC
3 Ethan Bishop Bolsover & District CC

Track League Results 1st May 2015

Results of the first  universalcyclescentre.co.uk Track League event of 2015, on Friday May 1st.

Next Track League Friday 15th May 2015 – Enter here or on the day

Youth 4 lap scratch

1 Ben Turner Oldfield/Paul Milnes
2 Chris Durham Lincsquad
3 Adam Jarps Hetton Hawks
4 Euan Crehan Dinnington RC
5 Felicity Gledhill Sportcity Velo
6 Jake Hellewell Lincsquad
7 Stephen Jones Knottingley Velo
8 Matthew Walsh Lincsquad
9 Rebecca Jones Knottingley Velo

Senior 10 lap scratch

1 Julian Pearson Team Moda/Anon
2 David Bolland Claycross RT
3 David Brearley Team Vertex
4 Martin Smith Chesterfield Cours
5 Guy Cook Chesterfield Cours
6 Mark Robbins Scun Poly CC

Youth Handicap

1 Matt Walsh Lincsquad
2 Ben Turner Oldfield/Paul Milnes
3 Chris Durham Lincsquad
4 Adam Jarps Hetton Hawks
5 Euan Crehan Dinnington RC
6 Felicity Gledhill sportcity Velo
7 Stephen Jones Knottingley Velo
8 Jake Hellewell Lincsquad
9 Rebecca Jones Knottingley Velo

Senior B Devil

1 Mark Turner Dinnington RC
2 Neil Stainthorpe Scunthorpe Poly CC
3 Tony Pearson  Scunthorpe Poly CC
4 Anthony Jones Knottingley Velo
5 Robbie Sturdy VC Lincoln
6 Dave Park Scunthorpe Poly CC

Senior A Devil

1 Julian Pearson Team Moda/Anon
2 David Brearley Team Vertex
3 David Bolland Claycross RT
4 Martin Smith Chesterfield Cours
5 Mark Robbins Scunthorpe Poly CC
6 Joseph Weston Cottingham Cours

Youth Handicap Devil

1 Ben Turner Oldfield/Paul Milnes
2 Chris Durham Lincsquad
3 Adam Jarps Hetton Hawks
4 Euan Crehan Dinnington RC
5 Felicity Gledhill Sportcity Velo
6 Stephen Jones Knottingley Velo
7 Jake Hellewell Lincsquad
8 Rebecca Jones Knottingley Velo
9 Matt Walsh Lincsquad

8 Lap Block Handicap

1 Julian Pearson Team Moda
2 David Bolland Claycross RT
3 David Brearley Team Vertex
4 Mark Love Tuxford Clarion
5 Martin Smith Chesterfield Cours
6 Neil Stainthorpe Scunthorpe Poly CC

Youth Sprint 1

1 Chris Durham Lincsquad
2 Ben Turner Oldfield/Paul Milnes
3 Adam Jarps Hetton Hawks

Youth Sprint 2

1 Felicity Gledhill Sportcity Velo
2 Euan Crehan Dinnington RC

Youth Sprint 3

1 Stephen Jones Knottingley Velo
2 Jake Hellewell Lincsquad

Youth Sprint 4

1 Matt Walsh Lincsquad
2 Rebecca Jones Knottingley Velo

Senior 20 Lap Scratch

1 Julian Pearson Team Moda
2 David Brearley Team Vertex
3 David Bolland Claycross RT
4 Guy Cook Chesterfield Cours
5 Ben Turner Oldfield/Paul Milnes
6 Martin Smith Chesterfield Cours

Well done to all those who took part, and see you on the 15th!

Walker takes win in Scunthorpe RC Circuit TT

Richard Walker continued his rich run of good form by taking the win in the Scunthorpe RC Circuit TT on Sunday 26th April 2015. On a course shortened to 16.5 miles due to traffic lights on the course, Richard took just 37:29 to complete course and win by over a minute from Andrew Lewin (Viking Velo) 38:42.

1. Richard Walker (Scunthorpe Poly CC) 37:29
2. Andrew Lewin (Viking Velo) 38:42
3. Julian Hesp (Viking Velo) 39:14

Full result can be found here