Category Archives: General

Lincolnshire Time Trial Dates 2016

The list of approved Open time trial events in the Lincolnshire District for 2016 has been released.

Events in bold are championship events. For events of 100 miles or 12 hours a nominated event should be used.

Date Day Course Distance Start Promoting Club Entry Fee
12-Mar-16 Saturday C10/27 10 14:00 Scunthorpe Road Club £8.00
20-Mar-16 Sunday CS/9 27 09:00 Spalding CC £8.00
26-Mar-16 Saturday C10/10 10 14:00 Sleaford Wheelers CC (CHARITY) £8.00
03-Apr-16 Sunday C25/10 25 9:00 Alford Wheelers CC £8.00
16-Apr-16 Saturday CS/12 30km 13:00 LINCS RRA (2 Up TTT) £16.00
30-Apr-16 Saturday C25/22 25 14:00 T A East (Tricycles & Tandems only) £8.00
30-Apr-16 Saturday C25/22 25 14:00 Lincoln Wheelers CC (pre 1980 spec) £8.00
7-May-16 Saturday C10/7 10 14:00 Barton Wheelers CC £8.00
15-May-16 Sunday C10/10 10 9:00 Bourne Wheelers £8.00
22-May-16 Sunday C10/9 10 9:00 Lincolnshire RRA £8.00
29-May-16 Sunday C25/– 25 08:00 Scunthorpe Road Club £8.00
4-Jun-16 Saturday C10/10 10 14:00 Witham Wheelers £8.00
11-Jun-16 Saturday C50/2 50 13:00 Lincolnshire RRA £8.00
18-Jun-16 Saturday C10/4 10 14:00 Lindsey Roads CC £8.00
28-Jun-16 Tuesday C10/11 10 19:30 GHS DISTRICT CHAMPIONSHIP (Bourne Wheelers) £5.00
2-Jul-16 Saturday C25/22 25 14:00 Witham Wheelers CC £8.00
3-Jul-16 Sunday C50/8 50 08:00 Scunthorpe Road Club £8.00
9-Jul-16 Saturday C10/28 10 14:00 Lincoln Wheelers (CHARITY) £8.00
17-Jul-16 Sunday C25/35 25 08:00 Sleaford Wheelers CC £8.50
24-Jul-16 Sunday C25/35 25 9:00 Spalding CC £8.00
31-Jul-16 Sunday C50/2 50 9:00 Bourne Wheelers £8.00
7-Aug-16 Sunday C10/9 10 9:00 Alford Wheelers CC £8.00
14-Aug-16 Sunday C25/35 25 10:00 Bourne Wheelers £8.00
21-Aug-16 Sunday C25/27 25 09:00 Lincolnshire RRA £8.00
4-Sep-16 Sunday C30/1 30 09:00 Lincolnshire RRA £8.00
11-Sep-16 Sunday C25/3 25 10:00 Trent Valley RC £10.00
1-Oct-16 Saturday CHC/1 0.75 14:00 Lincoln Wheelers CC (Hill Climb) £7.50
8-Oct-16 Saturday C10/17 10 13:00 Lincoln Wheelers CC (Tandems & Tricycles) £8.00
9-Oct-16 Sunday C25/3 25 10:00 Lincoln Wheelers CC (Tandems & Tricycles) £8.00

Track League Results 19th June 2015

Results of the Scunthorpe Poly / universalcyclecentre.co.uk Track League 5 on 19/06/2015

Youth 4 lap Scratch

1 Luke Hind Bolsover & District CC
2 Tilly Guiney Squadra Donne
3 Felicity Gledhill Sportscity Velo
4 Charlotte Gibson Sportscity Velo
5 Max Poole Bikebox
6 Euan Crehan Dinnington RC
7 Matthew Walsh Lincsquad
8 Joe Waterfield Clifton CC
9 Jake Hellewell Lincsquad

Senior 6K Scratch

1 Max Williamson Bikebox
2 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
3 Richard Baldwin Cottingham Cours
4 David Brearley Team Vertex
5 Martin Smith Chesterfield Cours
6 Gavin Daley VC Lincoln

Senior Devil

1 Max Williamson Bikebox
2 David Brearley Team Vertex
3 Josh Dunham Team Swift
4 Martin Smith Chesterfield Cours
5 Thomas Jones G4 Acre RT
6 Guy Cooke Chesterfield Cours

Youth 4 Lap Handicap

1 Max Poole Bikebox
2 Euan Crehan Dinnington RC
3 Luke Hind Bolsover & District CC
4 Tilly Guiney Squadra Donne
5 Charlotte Gibson Sportscity Velo
6 Felicity Gledhill Sportscity Velo
7 Matthew Walsh Lincsquad
8 Joe Waterfield Clifton CC
9 Jake Hellewell Lincsquad

Senior B 5K Points Race

1 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
2 Christopher Durham Lincsquad
3 Colin Payne VC Lincoln
4 Nathan Peace
5 John Hind Bolsover & District CC
6 Mick Fairest Bolsover & District CC

Senior A 6K Points Race

1 David Brearley Team Vertex
2 Gavin Daley VC Lincoln
3 Max Williamson Bikebox
4 Richard Baldwin Cottingham Cours
5 Martin Smith Chesterfield Cours
6 Josh Dunham Team Swift

Youth Handicap Devil

1 Felicity Gledhill Sportscity Velo
2 Max Poole Bikebox
3 Tilly Guiney Squadra Donne
4 Euan Crehan Dinnington RC
5 Joe Waterfield Clifton CC
6 Matthew Walsh Lincsquad
7 Charlotte Gibson Sportscity Velo
8 Luke Hind Bolsover & District CC

Senior 4K Block Handicap

1 Victoria Hood Team Jadan
2 Max Williamson Bikebox
3 Martin Smith Chesterfield Cours
4 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
5 David Brearley Team Vertex
6 Richard Baldwin Cottingham Cours

Youth 1 Lap Sprint 1

1 Felicity Gledhill Sportscity Velo
2 Tilly Guiney Squadra Donne
3 Charlotte Gibson Sportscity Velo

Youth 1 Lap Sprint 2

1 Luke Hind Bolsover & District CC
2 Euan Crehan Dinnington RC
3 Max Poole Bikebox

Youth 1 Lap Sprint 3

1 Matthew Walsh Lincsquad
2 Joe Waterfield Clifton CC

Senior 10 mile Scratch

1 Max Williamson Bikebox
2 Martin Smith Chesterfield Cours
3 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
4 David Brearley Team Vertex
5 Richard Baldwin Cottingham Cours
6 Guy Cooke Chesterfield Cours

Blyton Circuit Races 17/06/2015 Results

On the windy exposed Blyton circuit the field was well spread out. A small group of 6 riders merged together after catching Tobias Barlett who had been out on is own for 7 laps. This group shed two riders with 5 two go but were joined by Max Williamson (Bikebox) who had attacked from the main group & chased alone for 9 laps to join the group on the last lap.

This was a sterling effort which came to no avail, as whilst jocking for the sprint Max colided with Oliver Swan (G4 Acre RT) for them both to hit the deck with 500m to go, both re mounted to finish the race but missed out on the main places.

Olivers team mate Jonathan Bridge comfortable took the sprint from what was left of the group.

Dainiel Featherstone & Joel Candy (both Andy Moore Auto Centre Team) who where dropped from this group managed to hold of the chase group to take 5th & 6th spot with their team mate Adam Turner  leading in the chase group.

Seniors
1 Jonathan Bridge G4 Acre
2 Tobias Bartlett BDCC
3 Mark Yale VC Revolution
4 Oliver Swan G4 Acre
5 Daniel Featherstone Andy Moore Auto RT
6 Joel Candy Andy Moore Auto RT
7 Adam Turner Andy Moore Auto RT
8 Richard Moore Squadra RT
9 Brian Fleming VC Lincoln
10 Xavier Scott Andy Moore Auto RT
11 Charlie Renshaw Bikebox
12 Callum Lawson Team Performance
Youth A, B
1 Liam Hindmarsh Team Performance
2 Kieran Hotson Flextech RT
3 Jasper Fray Squadra RT
4 Jamie Tune Bikebox
5 Will Beech Notts Clarion
6 Isabel Darvill VC Lincoln
7 Joseph Law Doncaster Whs
8 Euan Crehan Dinnington RC
9 Alice Standish VC Lincoln
10 Molly-May Parkinson VC Lincoln
11 Evelyn Oldale Worksop Whs
12 Sophie Hindmarsh Dinnington RC
Youth C, D, E
1 Rory Standish VC Lincoln
2 Finley Bass Newark Castle
3 Tyler Green Doncaster Whs
4 Noah Scott-Wright Featherstone RC
5 Leo Bass Newark Castle
6 Henry Binns BDM
7 Ethan Bishop Bolsover & District CC
8 Oliver Oldale Worksop Whs
9 Ffion Law Doncaster Whs

Track League Results 12/06/2015

Results of Scunthorpe Poly / universalcyclescentre.co.uk Track League 12/06/2015

Youth 4 Lap Scratch

1 Luke Hind Bolsover & District CC
2 Euan Crehan Dinnington RC
3 Felicity Gledhill Sportscity Velo
4 Erik Green Lincsquad
5 Carter Howe Heanor Clarion
6 Stephen Jones Knottingly Velo
7 Matthew Walsh Lincsquad
8 Joe Waterfield Clifton CC
9 Liam Moore Lincsquad
10 Henry Binns BBM

Senior B 8 Lap Scratch

1 Jason Kierman St Ives
2 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
3 Mark Turner Dinnington RC
4 Christopher Dunham Lincsquad
5 Anthony Pearson Scunthorpe Poly CC
6 Paul Jones Ellmore RT

Senior A 10 Lap Scratch

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 Max Williamson Bikebox
3 David Bolland Claycross RT
4 John Brearley City RC Hull
5 Charlie Renshaw Bikebox
6 David Brearley Team Vertex

Youth 4 Lap Handicap

1 Erik Green Lincsquad
2 Joe Waterfield Clifton CC
3 Felicity Gledhill Sportscity Velo
4 Matthew Walsh Lincsquad
5 Luke Hind Bolsover & District CC
6 Euan Crehan Dinnington RC
7 Carter Howe Heanor Clarion
8 Henry Binns BBM
9 Liam Moore Lincsquad

Senior B 5K Points Race

1 Jason Kierman St Ives
2 Neal Hunt Flextech Ettridge Cycles
3 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
4 Christopher Dunham Lincsquad
5 Brenden Atkinson Thurcroft CC
6 Mark Minting Dinnington RC

Senior A 6K Points Race

1 David Bolland Claycross RT
2 Julian Pearson Team Moda Anon
3 Max Williamson Bikebox
4 John Brearley City RC Hull
5 Martin Smith Chesterfield Cours
6 Guy Cooke Chesterfield Cours

Youth Handicap Points Race

1 Joe Waterfield Clifton CC
2 Felicity Gledhill Sportscity Velo
3 Matthew Walsh Lincsquad
4 Luke Hind Bolsover & District CC
5 Henry Binns BBM
6 Erik Green Lincsquad
7 Stephen Jones Knottingly Velo
8 Carter Howe Heanor Clarion
9 Euan Crehan Dinnington RC
10 Liam Moore Lincsquad

Senior 4K Block Handicap

1 Victoria Hood Team Jadan
2 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
3 Neal Hunt Flextech Ettridge Cycles
4 Jason Kierman St Ives
5 Mark Turner Dinnington RC
6 Mick Fairest Bolsover & District CC

Youth D 1 Lap Sprint

1 Joe Waterfield Clifton CC
2 Henry Binns BBM
3 Liam Moore Lincsquad

Youth A/B 1 Lap Sprint

1 Felicity Gledhill Sportscity Velo
2 Erik Green Lincsquad
3 Euan Crehan Dinnington RC
4 Carter Howe Heanor Clarion
5 Matthew Walsh Lincsquad

Youth A 1 Lap Sprint

1 Luke Hind Bolsover & District CC
2 Stephen Jones Knottingly Velo

Senior 10 mile Scratch

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 Max Williamson Bikebox
3 David Brearley Team Vertex
4 Jason Kierman St Ives
5 Charlie Renshaw Dinnington RC
6 David Bolland Claycross RT

Robinson and Walker race Lincs 50 champs

Poly Time Triallists Rich Robinson and Rich Walker tackle the Lincolnshire 50 mile TT champs this Saturday 13th June 2015 on the C50/2 course near Sleaford.

The event, which also counts towards the season long Short Distance Best All Rounder competition has attracted a strong field of 79 riders, with the main challenge for top honours coming from Alex Colman (Arrow Cycles), Jim Boyle (Cherry Valley RT), Ian Dalton (Cherry Valley RT) and Ian Miller (Brigg and District Cycling Club).

Hoping the forecast thunderstorms and rain don’t materialise!

Further details and  event start sheet can be found here.

Blyton Circuit Races 6th June 2015 Results

On a breezy afternoon at the Blyton Motor racing circuit, Harry Browning (Witham Wheelers) took the win from Mark Yale (VC Revolution) and John Johnston (Matlock CC). In the Youths race, it was James Armstrong who emerged victorious. Well done to all the riders!

1 Harry Browning Witham Wheelers
2 Mark Yale VC Revolution
3 John Johnston Matlock CC
4 Adam Turner Andy Moore Auto Centres RT
5 Charlie Renshaw Bikebox
6 Callum Lawson Team Performance
7 Joel Candy Andy Moore Auto Centres RT
8 Richard Baldwin Cottingham Couriers
9 Phil Malt VC Lincoln
10 Jack Clay Matlock CC
11 Daniel Featherstone Andy Moore Auto Centres RT
12 Alexander Speirs Bikebox
13 Matt Hindmarsh Dinnington RC
14 Liam Hindmarsh Team Performance
15 Christopher Statham Matlock CC
16 Mark Cotton Ellmore Factory Racing
17 Andy Moore Andy Moore Auto Centres RT
18 Victoria Hood Team Jadan

Youth A and B

1 James Armstrong VC Lincoln
2 Liam Hindmarsh Team Performance
3 Jasper Frary Squadra RT
4 Luke O’Connell East Bradford CC
5 Joseph Law Doncaster Whs
6 Alice Standish VC Lincoln

Blyton Circuit Race Series 3rd June 2015 Results

Results of the Blyton Circuit Races for 3rd June 2015, with wins for David Shackleton, Liam Hindmarsh and Rory Standish.

Seniors

1 David Shackleton Arctic Northwave
2 David Bolland Claycross RT
3 Tom Mazzone Polypipe CT
4 Charlie Renshaw Bikebox
5 Neil Hunt Flextech Ettridge Cycles
6 David Brearley Team Vertex
7 Max Williamson Bikebox
8 Joseph White G4 Acre RT
9 Adam Turner Andy Moore Auto Centre
10 Joel Candy Bolsover & District CC

Youth A, B

1 Liam Hindmarsh Andy Moore Auto Centre
2 James Armstrong VC Lincoln
3 Kieran Hotson Flextech Ettridge Cycles
4 Luke Hind Bolsover & District CC
5 Joeph Law Doncaster Whs
6 Euan Crehan Dinnington RC
7 Isabel Darvill VC Lincoln
8 Molly-May Parkinson VC Lincoln
9 Evelyn Oldale Worksop Whs

Youth C, D, E

1 Rory Standish VC Lincoln
2 Alexander Armstrong VC Lincoln
3 Noah Scott-Wright Featherstone RC
4 Tyler Green Doncaster Whs
5 Henry Binns BBM
6 Ffion Law Doncaster Whs

Results from Scunthorpe Poly Track League 29th May 2015

Youth 1 Lap TT

1 Alex Ridehalgh Speedflex RT 37.8
2 Jordan Reed K.C.A 39.0
3 Luke Hind Bolsover & District CC 39.81
4 Adam Jarps Hetton Hawks 43.26
5 Max Poole Bikebox 44.08
6 Erik Green Lincsquad 44.5
7 Euan Crehan Dinnington 44.75
8 Carter Howe Heanor Clarion 45.1
9 Mathew Walsh Lincsquad 46.13
10 Joe Waterfield Clifton CC 49.29
11 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride 54.4
12 Henry Binns B.B.M 56.25

Senior B 8 Lap Scratch

1 Andrew Bean Strada Sport
2 Mark Turner Dinnington
3 Ken Roesner Lichfield City CC
4 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
5 Neil Stainthorpe Scunthorpe Poly CC
6 Anthony Pearson Scunthorpe Poly CC

Senior A 10 Lap Scratch

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 John Brearley CRC Hull
3 Max Williamson Bikebox
4 Jamie Ridehalgh Speedflex RT
5 Kieran Simcox Bikebox
6 Mark Robbins Scunthorpe Poly CC

Youth 4 Lap Handicap

1 Alex Ridehalgh Speedflex RT
2 Jordan Reed K.C.A
3 Adam Jarps Hetton Hawks
4 Luke Hind Bolsover & District CC
5 Carter Howe Heanor Clarion
6 Euan Crehan Dinnington
7 Mathew Walsh Lincsquad
8 Joe Waterfield Clifton CC
9 Erik Green Lincsquad
10 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride
11 Max Poole Bikebox
12 Henry Binns B.B.M

Senior B Devil

1 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
2 Andrew Bean Strada Sport
3 Mark Turner Dinnington
4 Ken Roesner Lichfield City CC
5 David Hampshire Scunthorpe Poly CC
6 Neil Stainthorpe Scunthorpe Poly CC

Senior A Devil

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 Max Williamson Bikebox
3 John Brearley CRC Hull
4 Kieran Simcox Bikebox
5 David Brearley Team Vertex
6 Andy Leverton VC St Raphael

Youth Handicap Devil

1 Jordan Reed K.C.A
2 Luke Hind Bolsover & District CC
3 Adam Jarps Hetton Hawks
4 Max Poole Bikebox
5 Euan Crehan Dinnington
6 Mathew Walsh Lincsquad
7 Erik Green Lincsquad
8 Carter Howe Heanor Clarion
9 Joe Waterfield Clifton CC
10 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride
11 Alex Ridehalgh Speedflex RT
12 Henry Binns B.B.M

Senior 8 Lap Block Handicap

1 Neal Hunt Flextech Ettridge Cycles
2 Andrew Bean Strada Sport
3 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
4 Mark Turner Dinnington
5 Anthony Pearson Scunthorpe Poly CC
6 Robert Stanley

Youth 1 Lap Sprint 1

1 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride
2 Joe Waterfield Clifton CC
3 Henry Binns B.B.M

Youth 1 Lap Sprint 2

1 Max Poole Bikebox
2 Euan Crehan Dinnington
3 Carter Howe Heanor Clarion
4 Erik Green Lincsquad
5 Mathew Walsh Lincsquad

Youth 1 Lap Sprint 3

1 Alex Ridehalgh Speedflex RT
2 Jordan Reed K.C.A
3 Luke Hind Bolsover & District CC
4 Adam Jarps Hetton Hawks

Senior 30 Lap Scratch

1 Julian Pearson Team Moda Anon
2 Max Williamson Bikebox
3 David Brearley Team Vertex
4 Ben Turner Oldfield Paul Milnes
5 Kieran Simcox Bikebox
6 Jamie Ridehalgh Speedflex

LRRA 10 mile TT Champs

Saturday morning saw the Lincolnshire 10 mile champs held on the C10/9 course near Skegness.

Despite a strong cross wind blowing across the course it turned out to be a fast day for the riders, with the Championship Record being broken on two occasions and the top 5 riders all inside 21 minutes.

Poly riders Rich Walker and Rich Robinson managed 4th and 5th respectively, separated by just a second. Some really close racing this year, and we could have really done with a 3rd counter for the team!!

Top 5

1. Alex Coleman Arrow Cycles RT 20:25 (Championship Record)
2. Neil Palmer Spalding CC 20:27
3. Ian Dalton Cherry Valley RT 20:43
4. Rich Walker Scunthorpe Poly CC 20:45
5. Rich Robinson Scunthorpe Poly CC 20:46

Full result here